Liečba depresie

Liečba depresie

Každý z nás je z času na čas smutný a cíti sa na dne. V niektorých prípadoch však prerastú pocity smútku do dlhotrvajúcej depresie, ktorá si už vyžaduje profesionálnu pomoc.

Základom liečby depresie je kombinácia terapie a medikamentóznej liečby. Dnes existuje množstvo antidepresív, ktoré sa využívajú v liečbe depresie. Ich využitie súvisí s tým, že za príčinu depresie sa považuje chemická nerovnováha troch neurotransmiterov. Sú nimi noradrenalín, serotonín a dopamín a práve antidepresíva upravujú citlivosť receptorov na tieto neurotransmitery, čim sa dajú ovplyvniť emócie. V praxi sa najbežnejšie využívajú štyri základné druhy antidepresív. Prvým z nich je inhibítor vychytávania serotonínu, ktorý zasahuje do metabolizmu serotonínu. Ide o pomerne nový spôsob, ktorý si ešte hľadá svoje miest v praxi. Obdobne existujú aj inhibítory vychytávania noradrenalínu. Ďalej sa v liečbe depresie využívajú aj tricyklické antidepresíva. Tieto taktiež zasahujú do metabolizmu noradrenalínu a serotonínu, ale vzhľadom na to, že spôsobujú pomerne veľa vedľajších príznakov, používajú sa menej. Poslednou skupinou antidepresív sú inhibítory monoaminoxidázy, ktoré zabraňujú odbúravaniu dopamínu a noradrenalínu. Práve táto skupina je najviac využívaná, pretože na ňu reagujú aj pacienti, ktorý nereagujú na nič iné a často sa uplatňuje aj pri liečbe iných mentálnych porúch. Užívanie inhibítorov monoaminoxidázy si ale vyžaduje pomerne striktnú diétu, keďže niektoré potraviny, ako napríklad syr alebo víno, spôsobujú nežiadúce účinky.

Liečba antidepresívami spolu s terapiou môžu pacienta s pocitov depresie dostať a zabrániť ďalšiemu upadaniu do nej. Je to proces zložitý, ale často krát prináša zaslúžené ovocie.

Neprehliadnite ani:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Liečba depresie

  1. Spätné upozornenie: Príznaky depresie | Príznaky chorôb

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.