Liečba hnačky

Liečba hnačky

Hnačka patrí k najbežnejším poruchám zažívacieho traktu. Charakterizuje ju časté vyprázdňovanie riedkej stolice spojené s veľkými stratami vody a minerálov z organizmu. Toto ochorenie je pomerne časté a väčšinou nepredstavuje vážnu hrozbu, ak sa nezanedbá pitný režim. Symptómy pretrvávajú obyčajne dva až tri dni a dajú sa zmierniť množstvom voľne dostupných liečiv. Lekársku pomoc treba vyhľadať, ak ani po niekoľkých dňoch nedôjde k úprave vyprázdňovania, pretože môže dôjsť k výraznej dehydratácii.

Ak je hnačka mierna, netreba ju liečiť vôbec. Stačí jej nechať voľný priebeh a popri tom dodržiavať pitný režim. V prípade, že ide o vážnejšiu formu, sú na trhu voľne dostupné preparáty, ktoré môžu od hnačky uľaviť. Vždy ale treba dbať na dostatočný príjem tekutín. Ideálny je čaj, džúsy, minerálne vody a iné nealkoholické nápoje bez kofeínu. Odporúča sa prijímať malé dávky tekutín v krátkych intervaloch. Lekársku pomoc treba vyhľadať pri pretrvávajúcej hnačke, ktorá môže byť spojená s horúčkou. Práve v tomto prípade totižto môže dôjsť k dehydratácii a výraznej strate minerálov, hlavne preto, lebo človek s horúčkou sa potí a väčšinou nie je schopný prijímať veľké množstvá vody.

Prípady hnačky nebývajú väčšinou vážne a dajú sa prežiť aj bez lekárskej pomoci. Dbajte ale na dostatočný príjem tekutín, ktoré pri hnačke strácate.

Neprehliadnite ani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.