Liečba kašľa

Liečba kašľa

Kašeľ je spôsob akým sa dýchacie cesty človeka zbavujú nečistôt a škodlivín. Ide o obranný reflex a stretol sa s ním už každý. Kašeľ sa dá klasifikovať ako produktívny vtedy, keď je ním odstránená nejaká nečistota alebo škodlivina. Takýto kašeľ býva spojený s produkciou hlienu a označuje sa ako vlhký. Kašeľ sprevádza rôzne vírusové aj bakteriálne ochorenia. Býva nepríjemný a preto sa ho pacienti snažia čo najrýchlejšie vyliečiť.

Ak hovoríme o liečbe kašľa, hovoríme o liečbe symptómu nejakej choroby. Ak je kašeľ produktívny, mali by sme sa zamerať na zmiernenie priebehu a nie na potlačenie samotného kašľa. V tomto prípade je dôležitý pitný režim, pretože dostatok vody môže zmierniť dráždivý kašeľ. Ďalej môže úľavu priniesť aj zvlhčovač vzduchu alebo vhodná poloha pri spaní. Tu sa odporúča vyvýšená hlava. Samozrejme, ak je pacient fajčiar mal by sa v priebehu ochorenia vyhnúť cigaretám a iným formám tabaku, ale aj iným škodlivinám ako sú výpary alebo výfukové plyny. Ak sa pacient rozhodne pre liečbu kašľa nejakým prípravkom z lekárne, má na výber dva základné druhy. A to liečivá, ktoré kašeľ uľahčujú alebo liečivá, ktoré ho tlmia. Dnes sa viac odporúčajú prvé spomenuté a to hlavne preto, lebo sa predpokladá, že kašeľ odstraňuje z dýchacích ciest nadbytočný hlien a škodliviny. Tieto preparáty sú určené na riedenie hlienu a jeho následné odstránenie kašľom. Preparáty, ktoré potláčajú kašeľ sú vhodné pri pretrvávajúcom suchom kašli a slúžia na potlačenie kašľového reflexu.

Kašeľ vie byť nepríjemný, ale dá sa proti nemu bojovať. Správnou kombináciou hore uvedených postupov sa pacient cíti zdravo do niekoľkých dní.

Neprehliadnite ani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.