Liečba migrény

Liečba migrény

Migréna, ale aj rôzne iné druhy bolesti hlavy, vedia človeka spoľahlivo pripraviť o pokojné chvíle. Hocijaká forma bolesti nie je príjemná a o bolesti hlavy to platí dvojnásobne. Keď sa už ale jedná o migrénu bývajú bolesti často krát neznesiteľné a na pokraji zvládnutia.

Záchvaty bolesti pri migrénach sa vyskytujú individuálne často a ich intenzita a priebeh závisí od každého človeka. Dnes sa liečivá, ktoré sa na migrénu používajú rozdeľujú do dvoch skupín. Sú nimi preparáty, ktoré slúžia na prevenciu vzniku záchvatu a potom také, ktoré pomáhajú zmierniť alebo zastaviť priebeh záchvatu ak k nemu už došlo. Prvé uvedené, teda preventívne, sa používajú u pacientov, ktorí trpia záchvatmi často, to znamená aj viackrát za týždeň a priebeh záchvatov hraničí s únosnosťou. Takýmto spôsobom sa na migrénu ordinujú beta blokátory, antidepresíva alebo inhibítory kalciových kanálov a pacienti ich môžu užívať každý deň. Oveľa viac sa ale využíva druhá skupina preparátov a to tie, ktoré zmierňujú alebo úplne zastavujú priebeh samotného záchvatu. Tieto sa môžu podávať injekčne, orálne alebo nosovým sprejom. Sú často vyhľadávané hlavne preto, lebo účinkujú rýchlo a dávkujú sa podľa potreby. K najznámejším liečivám tohto druhu patrí almotriptan alebo eletriptan. Obe spomenuté sú zo skupiny triptánov, ktoré účinkujú na úrovní serotonínu a používajú sa len v prípadoch bolesti hlavy a nie bolestí iných častí tela.

Migréna je nepríjemné ochorenie, ktoré treba liečiť. Dnes už existujú spôsoby ako ju poraziť a ako jej záchvaty zvládať.

Neprehliadnite ani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.