Liečba bulímie

Liečba bulímie

Bulímia patrí spolu s anorexiou k najčistejším poruchám stravovania. Charakterizuje ju potreba konzumovať obrovské množstvo jedla v krátkom časovom intervale a následne jeho okamžité odstránenie z organizmu a to buď vracaním, nadmerným cvičením alebo užívaním laxatív.

Liečba bulímie je proces pomerne komplikovaný a zdĺhavý. Postihnuté bývajú hlavne ženy, ktoré chorobne trápi ich výzor. Preto základ liečby bulímie predstavujú psychologické sedenia. Tie sú zamerané hlavne na zásady správneho stravovania a spokojnosti s vlastnou postavou. Mali by pacienta naučiť stravovať sa až päťkrát denne a pritom ho uistiť, že jeho postava je taká aká má byť. Zároveň by mali pacienta viesť k prevencii. Ten by teda mal po absolvovaní takejto liečby vedieť ako sa vyvarovať ďalším záchvatom prejedania sa a následného vracania. Liečba si väčšinou nevyžaduje hospitalizáciu. Tá je potrebná len v nevyhnutných prípadoch, kedy môže byť pomoc psychológa alebo psychiatra doplnená aj o antidepresíva, keďže poruchy stravovania bývajú často spojené práve s pretrvávajúcou depresiou. Tie sa však používajú len v extrémnych prípadoch.

Liečba bulímie sa považuje za úspešnú ak s pacient zbavil nutkavých pocitov prejedať sa a následne sa jedla zbavovať, je spokojný s tým ako vyzerá a uvedomuje si, že svojimi predchádzajúcimi činmi si škodil. Takáto liečba býva však často krát pomerne zdĺhavá a vyžaduje si dlhodobé kontrolovanie pacienta odborníkom.

Neprehliadnite ani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.