Liečba cukrovky

Liečba cukrovky

Diabetes mellitus charakterizuje Svetová Zdravotnícka Organizácia ako poruchu hospodárenia organizmu s glukózou v dôsledku jej nedostatočného vychytávania a následnej utilizácie v tkanivách. Dôležitú úlohu tu hrá inzulín. V praxi sa stretávame s dvoma typmi cukrovky a to s typom jedna a dva. Príznaky cukrovky týchto typov sa od seba odlišujú. Označujú sa aj ako inzulín dependentný a non-inzulín dependentný diabetes, pričom viac vyskytujúcim sa je druhý spomínaný.

Liečba cukrovky v oboch prípadoch zahŕňa kontrolu hladiny glukózy v krvi. Pri cukrovke je obmedzená produkcia inzulínu, ktorý výrazne zasahuje do metabolizmu organizmu. Základným krokom v liečbe diabetu je podávanie inzulínu. Najčastejšie vo forme injekcie, pri miernejších formách aj orálne. Lekár presne stanoví dávky, ktoré sú potrebné na udržanie fyziologických hladín glukózy v krvi. Pacient si potom sám niekoľkokrát denne túto hladinu kontroluje takzvaným glukomerom z kvapky krvi odobratej z prsta. Avšak liečba cukrovky samotným inzulínom nestačí. Veľmi dôležitý je aj životný štýl. Diabetici musia dbať na to čo jedia a okrem toho musia vedieť aj kedy majú potravu prijímať. Existujú na to špeciálne tabuľky a po porade s odborníkom sa dá vypracovať ideálny plán stravovania. Základom je obmedziť príjem cukrov. Dnes však už existuje množstvo umelých sladidiel, ktoré dokážu glukózu v potrave nehradiť. Ďalej by ľudia trpiaci cukrovkou mali dbať na dostatok pohybu a čerstvého vzduchu.

Neliečený alebo zle liečený diabetes vedie k výrazným poruchám celého organizmu, hlavne nervového tkaniva, obličiek a ciev. Pri pretrvávajúcej dekompenzácii dochádza k smrti organizmu spôsobenej výraznou hyperglykémiou a kompletným narušením metabolizmu.

Neprehliadnite ani:

  • Liečba impotencie Impotencia alebo erektilná dysfunkcia sa v dnešnom svete […]
  • Liečba dny Dna je druh artritídy, spôsobená ukladaním kryštálov […]
  • Liečba hnačky Hnačka patrí k najbežnejším poruchám zažívacieho traktu. […]
  • Liečba epilepsie Epilepsia je pomerne závažné ochorenie, ktoré […]
  • Liečba fóbií Každý človek má z niečoho strach. Niekedy však tento […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.