Liečba dny

Liečba dny

Dna je druh artritídy, spôsobená ukladaním kryštálov kyseliny močovej a to buď v dôsledku jej nadprodukcie alebo nedostatočného odstraňovania obličkami. Táto choroba je sprevádzaná značnými bolesťami v oblasti nôh, hlavne veľkého palca.

Liečba dny je zameraná hlavne na eliminovanie bolesti a odstránenie príčiny. Okrem toho, že svojim kĺbom môžete uľaviť tak, že ich nebudete namáhať, existuje množstvo liečiv, ktoré sa používajú na odstránenie bolesti pri akútnom záchvate. Buď ide o nesteroidné lieky ako ibubrofen či indometacín, alebo prípravky steroidnej povahy ako napríklad kortikosteroidy. V tomto prípade sa ale neodporúča použiť na bolesť acylpyrín, pretože okrem toho, že poskytuje úľavu od bolesti, ovplyvňuje hladinu kyseliny močovej v krvi, čo je pri dne nežiadúce. Dlhodobá liečba je zameraná na odstránenie príčiny. Najviac využívané sú liečivá, ktoré zabraňujú nadmernej tvorbe kyseliny močovej. Najznámejším preparátom je allopurinol. Iná cesta vedie cez zvýšenie vylučovania kyseliny močovej obličkami. Okrem liekov pomáha aj úprava životného štýlu. Pacient by mal začať zľahka cvičiť, obmedziť alkoholické nápoje, hlavne pivo, pretože práve to ovplyvňuje vylučovanie kyseliny močovej do moču a taktiež vylúčiť zo stravy morské plody, lebo tie obsahujú množstvo látok, ktorých koncovým produktom metabolizmu je práve kyselina močová. V neposlednom rade by sa mal pacient zamerať na kontrolu svojej hmotnosti.

Ak už človek trpí dnou mal by spraviť všetko pre to, aby sa vyhol ďalšiemu záchvatu bolesti. V prípade, že sa záchvat dostaví, treba ho kombináciou liekov prekonať.

Neprehliadnite ani:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Liečba dny

  1. dana

    Zapalil sa mi bolestivo palec je cerveny a v klbovej oblasti je mala hrcka…..je to dna?…boli to pri chodzi a na dotyk…nepijem alkohol,netrpim obezitou,stravujem sa striedmo,pohyb mam dostatocny..tak ako?..Dakujem za odpoved.Dana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.