Liečba drogových závislostí

Liečba drogových závislostí

Drogová závislosť je dnes, či už si to priznáme alebo nie, vážnym problémom. Ľudia sa dnes čoraz viac potrebujú odpútať od reality a drogy sa často krát stávajú najjednoduchším spôsobom ako to urobiť. Je jedno o akú drogu ide, vyliečiť závislosť je proces komplikovaný a väčšinou si vyžaduje dlhodobú snahu zo strany závislého.

Či už je človek závislý od marihuany alebo od heroínu, neodmysliteľnou súčasťou liečby závislosti predstavuje psychologická alebo psychiatrická pomoc. Pacient si musí uvedomiť, že svojim konaním škodí sám sebe a to kam ho môže drogová závislosť doviesť. Takýto ľudia si mnoho krát neuvedomujú, že sa s nimi niečo deje a práve terapia im umožňuje pochopiť čo sa  stalo. Je veľmi dôležité aby psychologická pomoc neprichádzala iba od odborníka na sedeniach, ale aj od okolia samotného pacienta. Pri liečbe drogovej závislosti je obyčajne kľúčová rodina a priatelia. Pacient musí vedieť, že existuje niekto komu na ňom záleží a kvôli komu sa oplatí opäť žiť v realite. Po fyzickej stránke je liečba drogových závislosti nepríjemná, hlavne v prvých fázach a to z dôvodu abstinenčných príznakov. Platí, že čím silnejšie drogy, tým horšia detoxikácia a abstinenčné príznaky. V prípade silných syntetických drog, akými sú napríklad heroín, býva detoxikácia sprevádzaná obrovskými bolesťami a preto sa heroín v prvých fázach nahrádza napríklad metadonom. Predchádza sa tak abstinenčným príznakom, ktoré by sa inak dostavili.

Liečba drogovej závislosti je zložitý proces a vyžaduje si silnú vôľu pacienta a pevnú vieru jeho okolia a lekárov, preto sa každý vyliečený drogovo závislý pacient považuje za obrovský úspech.

Neprehliadnite ani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.