Liečba fóbií

Liečba fóbií

Každý človek má z niečoho strach. Niekedy však tento strach nadobúda rozmery, keď začína človeka obmedzovať v každodennom živote. Vtedy hovoríme o fóbiách alebo chorobnom, iracionálnom strachu. To z čoho má človek strach je absolútne individuálne a dnes existuje pomenovanie na strach z úplne všetkého. Či už ide o hmyz, stiesnené priestory alebo o vonkajší svet, vždy je to pre daného človeka zničujúce. Človek trpiaci fóbiou sa z nej môže vyliečiť, avšak takáto liečba nie je nič jednoduché.

V prvom rade je dôležitá spolupráca samotného pacienta. Ten si musí uvedomiť, že fóbia je vyliečiteľná a musí sa jej sám chcieť zbaviť. A potom nastupuje na rad odborník. Terapia má v tomto prípade uistiť pacienta, že nie je jediný s takýmto problémom a že na svet existuje množstvo ľudí v rovnakej situácii. Jedným zo spôsobov, ako môže človek bojovať s fóbiou, je hypnóza. Takto sa dá zistiť príčina fóbie a následne sa dá odstrániť. Iná cesta vedie cez postupné vystavovanie pacienta faktoru, ktorý vyvoláva fóbiu. Spolu s liekmi sa môže aj tento spôsob osvedčiť. V krajnom prípade sa môžu antidepresíva využívať na zmiernenie úzkosti. Tento spôsob sa využíva najmä pri strachu z lietania alebo výšok, kedy stačí napríklad pre letom potlačiť príznaky úzkosti.

Ak človek trpí fóbiou mal by sa pokúsiť niečo s ňou spraviť. Nie je to jednoduché, ale ani nezvládnuteľné a určite to treba vyskúšať.

Neprehliadnite ani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.