Liečba nespavosti

Liečba nespavosti

Nespavosť môže spôsobovať viacero faktorov. Od pretrvávajúceho stresu, cez emočné vypätie, niektoré lieky až po dlhodobý hluk. Je jedno čo ju spôsobilo, dôležité je, že ju treba liečiť, pretože nedostatok spánku môže viesť k rôznym poruchám a ťažkostiam s koncentráciou alebo pozornosťou.

Liečba nespavosti závisí od dĺžky jej pretrvávania. Akútna nespavosť, spôsobená nejakým stresovým faktorom, ako je úmrtie niekoho blízkeho, často pominie úplne sama. Ak ale zasahuje pacientovi do života, môže sa obrátiť na lekára a ten mu predpíše tabletky na spanie. V tomto prípade sa odporúča návšteva lekára a predpísané lieky, pretože tie voľne dostupné môžu a často aj naozaj vyvolávajú rôzne vedľajšie príznaky. Ak sa jedná o chronickú nespavosť a príznaky pretrvávajú, býva liečba zameraná hlavne na terapiu u psychológa a na odstránenie pôvodcu nespavosti. Veľmi účinné sú aj relaxačné cvičenia a rôzne dýchacie techniky. Pomerne nápomocným faktorom môže byť aj úprava miesta kde pacient spí. Pohodlný matrac a vankúš, správna teplota a vlhkosť vzduchu, príjemná vôňa alebo relaxačná hudba môžu pomôcť odstrániť nespavosť. Aj v tomto prípade môže lekár predpísať pacientovi lieky na spanie, ale tie by nemali byť jediným prostriedkom v liečbe. Malo by ísť o kombináciu vyššie uvedených prvkov.

Pretrvávajúca nespavosť môže ovplyvniť človeka vo všetkých sférach života a preto by mali pacienti, ktorí ňou trpia vyhľadať odbornú pomoc a nespoliehať sa len na voľne dostupné lieky z lekárne. Tadiaľ cesta nevedie.

Neprehliadnite ani:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Liečba nespavosti

  1. Dušan Olle

    Insomnia vyvolaná silným emočným šokom nezmizla ani po niekoľkomesačnom pobyte v psychiatrickom zariadení. BING mi ako liečbu vyhľadal iba zolpidem = svinstvo pri dlhšom užívaní.
    Dormicum nezabralo ani pri prvom užívaní (nemohol byť vytvorený návyk). Bylinkové extrakty – ani 4 tobolky – necítim, neutlmujú.
    Tak vyzerá „liečba“ v realite. Aha: 20 stupňov v izbe – zhoršené dýchanie ráno (kvapky do nosa), toľko k „spánkovej hygiene“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.