Liečba rakoviny hrubého čreva

Liečba rakoviny hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva patrí medzi najčastejšie typy rakoviny nielen na Slovensku. Riziko vzniku takejto rakoviny sa zvyšuje s vekom. Najohrozenejšia je skupina ľudí nad 50 rokov. Ohrozenejší sú muži.

Liečba rakoviny hrubého čreva primárne závisí od jej štádia v akom je objavená a od miesta, kde sa nádor nachádza. Rakovina hrubého čreva začína vývojom nezhubného výrastku v tele čreva, ktorý rastie smerom dovnútra hrubého čreva. Toto môže spôsobiť rôzne problémy pri pohybe potravy v čreve.

Možností liečby rakoviny hrubého čreva je niekoľko. Štandardom je chirurgický zákrok, ktorý odstráni časť hrubého čreva. Takýto zákrok je možný iba v prípade, ak nádor v hrubom čreve je presne lokalizovaný a nie je veľkého rozsahu.

Rádioterapia sa používa pri liečbe rakoviny konečníka. Táto forma liečby sa používa zvyčajne pred samotnou operáciou. Rádioterapia dokáže zmenšiť daný nádor a zlikvidovať zvyškové nádorové bunky.

Ako pri takmer každej rakovine aj pri liečbe rakoviny hrubého čreva sa používa chemoterapia. Využíva sa najmä v prípadoch, keď je nádor príliš veľký alebo už začal metastázovať.

Najnovšou formou liečby rakoviny hrubého čreva je tzv. cielená liečba. Táto forma liečby využíva špeciálne protilátky, ktoré sa dokážu naviazať  na bielkovinové štruktúry rakovinových buniek a takto ich zlikvidovať.

Neprehliadnite ani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.