Liečba rakoviny

Liečba rakoviny

Rakovina predstavuje obrovského strašiaka dnešnej doby. Množstvo ľudí sa na základe svojej rodinnej anamnézy každý deň bojí o svoje zdravie a keďže výskyt rakoviny sa spája s rodinným výskytom, je v tomto prípade veľmi dôležitá prevencia. Ak ale už dôjde k rozvoju tohto ochorenia, ktoré charakterizuje nekontrolovaný rast buniek, uchyľujú sa lekári k rôznym liečebným postupom.

Liečba rakoviny úzko súvisí s druhom a štádiom ochorenia. K najbežnejším postupom v praxi patrí chemoterapia. V skratke ide o liečbu cytostatikami. Nevýhodou chemoterapie je, že popri nádorových bunkách, ničí často krát aj bunky zdravé. Samozrejme liečba chemoterapiou sa spája s nepríjemnými vedľajšími príznakmi, z ktorých najvýznamnejšie sú vracanie, návaly horúčav a  celková slabosť. Inou, taktiež využívanou metódou, je rádioterapia. Ožarovaním samotného rakovinového tkaniva dochádza k poruchám vrámci jeho štruktúry, čo vedie k jeho zániku. Ďalšou možnosťou v liečbe rakoviny je chirurgický zákrok. Ak sa nachádza nádor na mieste, ktoré sa dá operovať, väčšinou sa k tomu pristúpi. K novším metódam patrí imunoterapia a liečba monoklonálnymi protilátkami. Liečba väčšinou pozostáva z kombinácie niekoľkých vyššie uvedených postupov. Dnes je základným záujmom lekárov vyliečenie rakoviny bez poškodenia okolitých orgánov alebo celého organizmu.

Vzhľadom na to, že pojem rakovina v sebe zahŕňa množstvo rôznych ochorení, je nepravdepodobné, že by sa niekedy dospelo k jednému, univerzálnemu lieku na každý jej druh. V súčastnosti však prebieha množstvo výskumov zameraných na liečenie rakoviny a denne sa ukazujú nové a sľubné výsledky.

Neprehliadnite ani:

  • Liečba celulitídy Celulitída je nočnou morou obrovského množstva žien. Trpí […]
  • Liečba obezity Obezita je strašiakom dnešnej doby, pretože sa s ňou spája […]
  • Liečba kašľa Kašeľ je spôsob akým sa dýchacie cesty človeka zbavujú […]
  • Liečba herpesu Herpes patrí k nepríjemne vyzerajúcim ochoreniam, ktorého […]
  • Liečba nádchy Nádchu pozná každý človek. Aj keď nejde o závažné […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.