Liečba vysokého krvného tlaku

Liečba vysokého krvného tlaku

Hypertenzia dnes predstavuje jeden z najzávažnejších problémov medicíny. Trpí ňou obrovské percento populácie a býva spojená so zvýšeným výskytom mozgovej príhody, infarktu myokardu a zlyhania obličiek. Liečbou vysokého krvného tlaku sa znižuje riziko vzniku spomínaných príhod až o polovicu.

Liečba vysokého krvného tlaku zahŕňa hlavne zmenu životného štýlu a v niektorých prípadoch býva doplnená aj o medikamentózne preparáty. V prípade obéznych ľudí a ľudí s nadváhou, vedie cesta cez zníženie hmotnosti, ktoré predstavuje základný krok. Fajčiarom sa odporúča prestať s cigaretami. Vo všeobecnosti, by mali ľudia trpiaci hypertenziou zmeniť stravovacie návyky. Do jedálneho lístka by mali zaradiť ovocie, zeleninu, nízkotučné mliečne výrobky a zároveň znížiť príjem sodíka a teda aj solí i tukov. Denný prísun alkoholu by sa mal taktiež obmedziť a to na maximálne dva poháre u mužov a jeden u žien. Samozrejme cvičenie taktiež hrá veľmi dôležitú úlohu a v tomto prípade sa odporúča aeróbne cvičenie v dĺžke aspoň tridsať minút každý deň. Ideálna je rýchla chôdza. Z liečiv využívaných pri liečbe vysokého krvného tlaku sa používajú hlavne diuretiká a beta blokátory, ale aj inhibítory angiotenzínových receptorov a renínu. Liečba sa považuje za úspešnú ak dôjde k zníženiu krvného tlaku a k jeho ustáleniu na zníženej hodnote.

Kombináciou liekov a zdravšieho životného štýlu sa dá dosiahnuť požadovaná úprava krvného tlaku. Ani potom však netreba zabúdať na dodržiavanie zásad, na ktoré si liečiaci sa človek zvykol. To znamená, že netreba prestať cvičiť ani zdravo jesť a určite sa netreba vracať k cigaretám.

Neprehliadnite ani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.