Liečba zápchy

Liečba zápchy

Zápcha sa charakterizuje ako porucha vyprázdňovania stolice. Často krát býva spojená s nepríjemnými pocitmi nafúknutého brucha a niekedy aj s bolesťami. Správne vyprázdňovanie je dôležité aj z toho hľadiska, že dlhodobé zadržiavanie stolice, môže viesť k rakovine hrubého čreva alebo iným tráviacim poruchám.

Liečba zápchy patrí k tým jednoduchším záležitostiam a človek na ňu trpiaci nemusí väčšinou vyhľadať lekára, pretože si dokáže pomôcť aj sám. Proti zápche sa dá bojovať viacerými spôsobmi. Prvým z nich je zvýšenie príjmu tekutín. Odporúča sa piť aspoň o pol litra tekutín viac ako obyčajne. Veľmi účinné bývajú pri zápche teplé nápoje a to hlavne ráno. Ďalej by mali ľudia trpiaci zápchou zaradiť do svojho jedálneho lístka viac zeleniny a ovocia. Pomerne osvedčené sú v liečbe zápchy aj výrobky obsahujúce zvýšené množstvo vlákniny. Ak zápcha do niekoľkých dní nepominie, môže pacient vyskúšať aj nejaké voľne dostupné preháňadlo, avšak jeho užívanie by nemalo prekročiť dva týždne. Lekára treba vyhľadať, ak sa pri zápche objaví krvácanie, ak sa spolu s ňou vyskytujú bolesti alebo strata hmotnosti a ak zápcha trvá viac ako dva týždne. Okrem toho sa odporúča lekárska návšteva aj v prípade, že sa zápchy opakujú príliš často.

Aj keď je zápcha nezávažný problém, dokáže znepríjemniť život každému človeku. Pocity nepríjemne nafúknutého brucha a prípadné bolesti sa ale dajú spomínanými spôsobmi odstrániť a takmer vo všetkých prípadoch dochádza k úprave vyprázdňovania do niekoľkých dní.

Neprehliadnite ani:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.